Schedule a Visit

Nulla vehicula fermentum nulla, a lobortis nisl vestibulum vel. Phasellus eget velit at.

Call us:
1-800-123-4567

Send an email:
monica.wayne@example.com

Yaygın Kaygı Bozuluğu

Mart 19, 2019 at 12:19 pm · · 0 comments

Yaygın Kaygı Bozuluğu

Anksiyete kavramı aslında, birçok insanın hayatının bazı dönemlerinde yaşadığı ve yakından tanıdığı kaygıyla eş anlamlıdır. Kaygı, tehlikeli durumlarda, “vücuda meydan okumaya hazır olması gerektiğini haber veren” sinyaldir. Bu sebeple, insanlar için yaşamsal bir öneme sahiptir. Doğal ve gerekli olan kaygı hissedilmeye başlandığında nefes alış verişi ve kalp atışı hızlanarak kaslara daha fazla oksijen gitmesi sağlanmaktadır. Böylece vücut, tehlikeli durumlara kendini hazırlamış olmaktadır. Tehlikeli durumların farkına varmak gerektiğinde kişi bu dürtüyle tetikte beklemektedir. Buna karşılık, patolojik anksiyete ise, kaygı duygusunun sürekli olması, basit bir durumda ortaya çıkması gereken kaygı düzeyinin olması gerekenin çok üzerinde olması, kaygı duygusunun o duyguya uygun olmayan yaşantı anında da ortaya çıkması gibi durumlar ile kendini gösterir ve kişinin günlük hayatını ve işlevselliğini bozar.
 En az altı aylık bir sürenin çoğu gününde, olaylar ve etkinliklere karşı şiddetli bir kaygı ya da kaygılı bir beklenti vardır.
 Kişi kuruntularını kontrol altına alamaz
Kişinin sahip olduğu kaygılı ve kuruntulu düşüncelere ek olarak aşağıdaki 6 semptomdan en az 3’ü olmalıdır ( en azından bazı belirtilerin son 6 ayın çoğunda bulunmuş olmadı gerekir)
• kolay yorulma
• Odaklanmada zorluk ya da zihin boşalmaları
• Kolay sinirlenme
• Kaslarda gerginlik
• Kalitesiz uyku ya da uykuyu sürdürmekte güçlük

Not 1: Çocuklarda sadece bir belirtinin bulunması yeterlidir.
Not 2: Herhangi bir ruhsal ya da fizyolojik bozukluk belirtileri ile daha iyi açıklanamaz

Categories: Psikoloji

Didem Üstek

Didem Üstek

Vivamus ullamcorper pretium ipsum, id molestie elit dapibus vitae. Vestibulum ut odio id sem ultrices convallis vel id diam.