Schedule a Visit

Nulla vehicula fermentum nulla, a lobortis nisl vestibulum vel. Phasellus eget velit at.

Call us:
1-800-123-4567

Send an email:
monica.wayne@example.com

Sıkça Sorulan Sorular

Bireyin psikolojik sebeplere bağlı olarak yaşadığı fiziksel şikayetler, iş ve eğitim hayatında, aile ve diğer kişilerle olan ilişkilerinde yaşadığı olumsuz deneyimler, gelişim dönemine özgü problemler, bazı alışkanlıkların ya da davranışların değişimi ve hayatın normal akışını aksatan, kişinin başetmekte zorlandığı yoğun duygu ve düşüncelere yönelik psikolojik destek alınabilir.

Bununla birlikte artık pek çok kişi sadece kendisini daha iyi tanımak, duygu, düşünce ve davranışlarına yönelik farkındalık kazanmak, yaşamsal sorunlarla başetme becerilerini geliştirmek, hayatı için doğru kararlar alabilmek için psikoloğa gitmektedir. Psikoloğa gitmeye yönelik motivasyonunuz terapi sürecinin etkililiği için oldukça önemli bir unsurdur.

Yapılan ilk görüşmede psikoloğunuz sizi tanımaya ve psikoterapiye gelme nedeninizi ve beklentilerinizi anlamaya çalışır. Bu doğrultuda sizi anlamaya yönelik sorular sorar ve size kendi çalışma yöntemi hakkında bilgi verir.

Psikoterapi seansları 50 dakikadır. Görüşme süresi gerektiğinde 50 dakikayı aşabilir. Böyle durumlarda 75 dakika 1,5 seans, 100 dakika 2 seans olarak kabul edilir ve ücretlendirilir. Seanslar problemin niteliğine göre haftada bir ya da iki kere olarak düzenlenir. Sürecin ne kadar süreceği ise probleme ve kişiye bağlı olarak, terapist ve danışanın ortak kararı ile belirlenir.

Alınan randevular karşılıklı olarak verilmiş bir söz olarak kabul edilir. Psikoterapinin başarısı için psikoloğunuz ve sizin tarafınızdan ortak olarak belirlenmiş seans saatlerine ve seansların düzenliliğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Seansa gelmemeniz söz konusu olduğunda, seans saatinizden en az 24 saat öncesine kadar iptal ettirmeniz gerekmektedir.

Psikoterapinin en önemli etik kurallarından biri gizlilik ilkesidir. Terapist, terapi süresi boyunca ve sonrasında, danışanından edindiği bilgileri gizli tutmakla yükümlüdür.

18 yaş altındaki gençler ve çocuklarla yürütülen psikoterapi süreçlerinde de gizlilik esastır. Özellikle aileler çoğu zaman terapi süreci ile ilgili bilgi almak isterler. İstisnai durumlar haricinde, 18 yaş üstü danışanlar ile ilgili bilgi verilmez. 18 yaş altındaki danışanlar için ise çocuğun veya ergenin paylaşmak istemediği konulara hassasiyet gösterilerek ailelere terapi süreci ile ilgili genel ve kısıtlı bilgi verilebilir.

Gizlilik ilkesi şu durumlarda geçerli değildir ve psikolog bu noktada gerekli mercilere haber vermekle yükümlüdür:

Kişi kendisine veya bir başkasına zarar vermiş ve/veya vermeyi planlıyorsa,

18 yaş altı çocuk veya ergenlerin, cezai ehliyeti olmayan yaşlı veya engelli kişilerin kötüye kullanımları söz konusuysa,

Danışan ile ilgili değerlendirme için terapistin görüşünü talep eden bir mahkeme emri varsa.

Psikolog size ilaç yazmaz ya da önermez. Psikoterapi, konusunda uzman kişilerle konuşarak sorunları aşma sürecidir. Psikoloğunuz sizin psikiyatri servisine gitmenizin gerekli olduğunu bildirir ise bunu uygulamak sizin sorumluluğunuzdadır. Bu durumda psikiyatriste/ilgili uzmana gitmeyi reddetmenizle veya ertelemenizle ilgili oluşabilecek herhangi bir mağduriyetten psikolog sorumlu değildir. Bazı durumlarda psikiyatri desteği şarttır.